BOUND af Marie munk: Årets Betty Nansen kunstplakat

BOUND
Bound tager afsæt i Betty Nansen Teatrets loftsornamentik og introducerer et nyt ornament, hvor det kulturelt ophøjede møder det kropslige.
En sær dobbeltplacenta hænger som skyer i loftet, forbundet af fem forskelligfarvede navlestrenge, der tilsammen danner billedet af en regnbue mellem to skyer. Et arketypisk billede på en barnlig forestilling om et naturligt fænomen – men vendt på hovedet. Samtidig er det en moderkage uden mor, der synes at nære sig selv i et endeløst regnbue-loop.
Moderkagen bliver her et billede på vores biologiske grundvold: den afhængighed og forbundethed, vi udspringer af. Med humor og uncanny alvor undersøger Bound, hvordan denne grundvold kan udfordres, gentænkes og formes på ny, og peger på teatrets evne til at vende tingene på hovedet, udfordre det velkendte, skabe nye perspektiver og fortællinger – og ryste vores grundvold.

Marie Munk (f. 1988) er en dansk tværdisciplinær kunstner, der arbejder med skulptur, installation, video og performance. Hun undersøger, hvordan teknologi påvirker kroppe, adfærd og omgivelser, og skaber sanselige, syntetiske universer, hvor det legende møder det foruroligende.
Hun er uddannet MA i Mixed Media fra Royal College of Art i London og har udstillet internationalt, blandt andet på MU Hybrid Art House, HeK og EXPO Chicago. Hendes værker er indkøbt af blandt andre ARKEN, Ny Carlsbergfondet og Statens Kunstfond.